Porady

Na początku drugiej dekady września lato ustępuje miejsca astronomicznej jesieni. Dzień staje się krótszy od nocy, poranki i wieczory rześko chłodne, winobluszcz zaczyna zabarwiać się czerwienią, drzewa zaczynają tracić liście. Wydawać by się mogło, że o tej porze roku trawnik nie potrzebuje już specjalnej uwagi, bo trawa rośnie wolniej. Jest to mylny pogląd – właśnie teraz trzeba trawnik przygotować do prawidłowego zimowania, by znowu zachwycał wiosną. Trawę należy nadal kosić, „przewietrzyć” w razie konieczności, odżywić i uodpornić na coraz niższe temperatury.




Koszenie do pierwszych przymrozków

Koszenie trawnika należy kontynuować przynajmniej do połowy października, a w praktyce ostatnie koszenie powinno mieć miejsce na kilka dni przed zapowiadaną falą regularnych przymrozków. Ten ostateczny termin zależy od warunków pogodowych i jeśli są sprzyjające, trawa rośnie jeszcze w listopadzie. Zdarza się, że ostatnie koszenie w roku jest wykonywane w listopadzie, a nawet w grudniu.


Sprawdzenie stanu ostrzy

Dobrze naostrzone noże są jedną z podstawowych zasad prawidłowej pielęgnacji trawy. Warto zatem, zwłaszcza po okresie intensywnego koszenia, sprawdzić stan ostrzy, by nie ranić roślin tępymi nożami co trawę osłabia i naraża na podatność na choroby tuż przed zimą. W takim przypadku trawa może już nie zdążyć odbudować źdźbeł i w efekcie, wiosną będzie trzeba dołożyć starań, by pomóc jej się odrodzić.


 

Wysokość koszenia

Ważna jest również wysokość koszenia – jesienią kosimy wyżej niż w okresie intensywnego wzrostu, dlatego warto sprawdzić ustawienie ostrzy. Rekomendowana przez profesjonalistów wysokość trawy do przetrwania zimy wynosi 4-5 cm i właśnie takie wartości mieszczą się w skali regulacji w robotach koszących Honda Miimo. Zakres regulacji wysokości w Honda Miimo 40 i Honda Miimo 40 Live wynosi 30 – 50 mm, a w Honda Miimo 310, Miimo 520 i Miimo 3000 to 20 – 60 mm. Trawa skoszona zbyt krótko jest narażona na przemarzanie korzeni, a ta zbyt wysoko – będzie przygnieciona przez śnieg, a okrywa śnieżna sprzyja tworzeniu się warunków beztlenowych co może powodować pleśń śniegową.  



Jesienne napowietrzanie i odżywianie trawników

Zależnie od potrzeb, we wrześniu warto przeprowadzić wertykulację, a dotyczy to zwłaszcza trawników pokrytych warstwą filcu i mchu. Wertykulacja - pionowe nacinanie darni - powoduje rozluźnienie gleby, usuwa warstwę filcu, dotlenia trawę oraz polepsza wchłanianie wody. na trawnikach pokrytych warstwą filcu i mchu można jeszcze przeprowadzić aerację. W przypadku trawników rosnących na glebach ciężkich i podmokłych -  zalecane jest także piaskowanie. W celu uodpornienia trawy na zmieniające się warunki i nadchodzącą zimę, należy trawniki zasilić nawozem jesiennym o zmniejszonej zawartości azotu i ze zwiększoną dawką potasu, który trawę uodporni na mróz. Nawóz stosujemy po koszeniu, a po rozsypaniu nawozu trawnik należy podlać.


Podlewanie

Nawadnianie trawnika jest jedną z najbardziej istotnych prac w ogrodzie. Częstotliwość nawadniania i ilość wody zależą od panujących warunków. Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę szacuje się na ok. 35 l/m2/tydzień warto tę dawkę podzielić na 2-3 podlewania w ciągu tygodnia. Pomocnym urządzeniem do nawadniania trawnika i ogrodu jest mała pompa ogrodowa, jak WX10, WX 15 lub większa pompa WH 20X, służące do pompowania wody z  dostępnych naturalnych zbiorników wody i współpracujące z systemami zraszaczy.



Utrzymanie trawnika w ryzach

Jesienna pielęgnacja trawnika jest także doskonałą okazją do przycięcia i wyrównania jego krawędzi. Równe, sprawne, a przede wszystkim i bezwysiłkowe formowanie trawnika zapewnia krawędziarka SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool – poręczne urządzenie wyposażone w metalową listwę umożliwiającą pewne prowadzenie po wyznaczonym torze.



Sprzątanie liści

Nieodłącznym i ważnym ze względu na kondycję trawy elementem jesiennej pielęgnacji trawnika jest systematyczne sprzątanie liści. Nie powinno się pozostawić na okres zimy trawy przykrytej liśćmi, ponieważ warstwa liści, zwłaszcza wilgotnych, ogranicza trawie dostęp światła i tlenu. Czynność tę wykonuje się z reguły kilkukrotnie, dlatego wygodnie jest posłużyć się do tego celu dmuchawą, która przyda się do sprzątania strefy wokół domu, chodnika przed posesją, usuwania liści z krzewów i rabat, a zimą także do sprzątania świeżego opadu śniegu. Wygodne w obsłudze są ciche dmuchawy Honda, jak akumulatorowa HHB 36 AXB lub dmuchawy spalinowe SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool i HHB 25E.


Czy warto jeszcze jesienią tracić czas na trawnik?

Żaden trawnik nie jest samoobsługowy. Zwłaszcza trawnik w stylu angielskim wymaga opieki nawet jesienią. Można jednak zapewnić sobie minimum wysiłku przy pomocy najbardziej nowoczesnych urządzeń do pielęgnacji trawnika i jednym z nich jest robot koszący Honda Miimo, który kosi za nas. Natomiast dzięki odpowiedniej pielęgnacji trawnik nieustannie będzie głównym miejscem relaksu i rekreacji, azylem spokoju i dodatkową domową przestrzenią.



Rok 2020, ze względu na sytuację epidemiczną, mocno podkreślił rolę własnego zielonego zakątka jako zawsze dostępnego, bezpiecznego miejsca spotkań. Zwłaszcza w tym kontekście warto o trawę dbać do samego końca sezonu, by utrzymać przyjemną stronę tej przestrzeni, ale i jednocześnie zapewnić trawnikowi dobre warunki do szybkiego odradzania się wiosną.

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box