Październik przypomina o swoim jesiennym charakterze. Chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, wyblakły kolor nieba i deszcze potwierdzają zmianę pór roku. Jesień, wbrew pozorom, to czas intensywnych prac w ogrodzie - zbiorów plonów warzywnych i owocowych, sadzenia i przesadzania, rewitalizacji gleby, koszenia oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku.
Upalne lato stwarza roślinom niesprzyjające warunki. Palące promienie słońca i gorące powietrze wysysają wilgoć z gleby i roślin. W najtrudniejszej sytuacji jest trawnik, który jako centrum rekreacyjne ogrodu najczęściej zajmuje większą przestrzeń w strefie nasłonecznienia, a objawy problemów trawnika można łatwo zaobserwować. Niewątpliwie trawnik w warunkach wysokich temperatur i ekspozycji na palące słońce potrzebuje większej uwagi: systematycznego podlewania, koszenia i wspierania nawozami z potasem, który uodparnia rośliny na suszę.
Efekt dobrze zagęszczonego, soczyście zielonego trawnika zależy nie tylko od podlewania, warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim od systematycznego przycinania trawy i cięcia ostrzami najlepszej jakości. Różnica między przycinaniem a koszeniem trawy polega na częstotliwości koszenia i na wysokości cięcia podczas jednego koszenia. W przypadku kosiarki i kosy, trawa jest koszona – skracana o 1 – 2 cm (zgodnie ze sztuką koszenia nie należy kosić więcej niż 1/3 całkowitej długości źdźbeł trawy za jednym razem). Natomiast robot koszący, pracując codziennie (zależy od ustawienia harmonogramu koszeń), trawę przycina, ponieważ ścina tylko dobowe przyrosty.
Przycinamy czy kosimy trawniki? Wbrew pozorom wybór słowa ma znaczenie, bo wraz z rozwojem techniki ogrodniczej nastąpiła zmiana w filozofii pielęgnacji trawników. Stosując kosiarkę, kosę trawę kosimy, czyli ścinamy mniej więcej 1-2 cm, ale, co ważne - nie więcej niż 1/3 całkowitej długości źdźbeł trawy podczas jednego koszenia. W przypadku robota mamy do czynienia z przycinaniem trawy, czyli z systematycznym, codziennym (zależnie od zaprogramowania) ścinaniem dobowych przyrostów. Z robotem, jak Honda Miimo, nie ma ryzyka zbyt krótkiego koszenia lub umożliwienia trawie kwitnięcia, bo robot utrzymuje ją stale na tym samym poziomie.
Pogoda września 2023 znacznie odbiega od normy i sposób pielęgnacji trawnika należy dostosować do panującej oraz prognozowanej aury. Długoterminowe prognozy pogody bez wątpienia przewidują wydłużone lato. Oznaką jesieni są już chłodniejsze poranki z obfitą rosą i coraz krótsze dni. Letnia temperatura bez palącego słońca, wilgoć przy gruncie o poranku sprzyjają trawie, która stale rośnie i będzie się rozwijać do przymrozków.
Idealny trawnik do koszenia to taki o powierzchni równej jak blat stołu. W takich warunkach każde urządzenie koszące może być stosowane, a wybór zależy od wielkości powierzchni i preferencji właściciela trawnika co do sposobu koszenia jego trawnika. Jednak podstawą idealnego trawnika jest podłoże, które powinno być dobrze ustabilizowane i wyrównane. Wszelki pośpiech i nieprawidłowości popełnione na etapie zakładania trawnika i przygotowania podłoża mszczą się w przyszłości, ponieważ wskutek opadów deszczu, zastoin wodnych, powstają dołki i zagłębienia. Stabilizacja podłoża pod trawnik i cały ogród ma na celu zahamowanie wypłukiwania gleby i opadania gruntu. Jeśli jednak takie zjawiska się pojawiają, warto zastanowić się nad ulepszeniem drenażu gruntu i warto poradzić się w tej kwestii profesjonalisty. Zagłębienia mogą też powstawać wskutek aktywności kretów, zabaw psów czy przemarzania trawy i wówczas należy je zasypać ziemią, udeptać lub, w przypadku większej powierzchni, ustabilizować w procesie wałowania. Następnie należy te miejsca wyrównać grabkami i wysiać nasiona trawy. Zrewitalizowany trawnik na pewno stanie się znacznie łatwiejszy w koszeniu.
Od chwili wprowadzenia na polski rynek robotów koszących Honda w 2012 roku, nieustannie poszerzamy sieć eksperckich Autoryzowanych Centrów Honda Miimo, w których prowadzona jest sprzedaż i serwis robotów koszących Honda. Dbając o najwyższą jakość usług, budujemy te struktury z zachowaniem standardów zgodnych z jakością bez kompromisów, by zapewnić Państwu eksperckie doradztwo w kwestii wyboru modelu Honda Miimo, dostosowania instalacji do warunków konkretnego ogrodu, a także profesjonalny serwis. Naszym celem jest zapewnienie Państwu wygody i całkowitego zadowolenia z posiadania robota Honda Miimo.
Zakładanie trawnika zazwyczaj kojarzy się z wiosną. To nowe przedsięwzięcie w momencie odradzania się roślin z zimowej hibernacji. Trawnik w ogrodzie lub po prostu w strefie przydomowej zawsze jest dobrą decyzją, ponieważ nie tylko zdobi miejsce zamieszkania i jest miejscem relaksu, ale wpływa na poprawę jakości życia. Produkuje tlen, oczyszcza powietrze z pyłu i różnych zanieczyszczeń cywilizacji, rozprasza hałas, zwiększa wilgotność powietrza, obniża temperaturę przy gruncie w upalne dni, ułatwia glebie wyrównanie temperatur między dniem a nocą, zapobiega erozji gleby – zwłaszcza na terenie pochyłym. Zaletą trawnika jest również fakt, że trawa szybko się odradza po okresach suszy, a zadbana staje się dodatkową przestrzenią strefy domowej. Jeśli ktoś zada pytanie czy warto zakładać trawnik, odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. Tak, warto, a następnie warto o niego dbać i przede wszystkim systematycznie kosić, a do tego zadania najlepiej jest wykorzystać nowoczesne rozwiązanie jakim jest robot koszący Honda Miimo.
Od 10 lat roboty koszące Honda Miimo pieczołowicie koszą i karmią mikro pokosem trawniki na całym świecie odciążając tym samym domowników od czasochłonnego zajęcia. Dzięki tej nowoczesnej koncepcji i filozofii koszenia, wiele osób i rodzin mogło zmienić styl życia, by czerpać radość z odzyskanego wolnego czasu oraz poczucia wolności we własnym ogrodzie.
Termin ostatniego koszenia trawnika jest przedmiotem częstych pytań. Przyjmuje się, że można kosić do pierwszych przymrozków. Warto zatem śledzić długoterminowe prognozy pogody, by dostosować pielęgnację trawy do warunków meteorologicznych w danym roku.
Mulczowanie to ekologiczny sposób pielęgnacji trawy. Polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Zgodnie ze sztuką pielęgnacji trawy, robot koszący Honda Miimo produkuje mikro-pokos, który, niezależnie od pogody i stopnia wilgotności, szybko ulega transformacji w bio-nawóz.
Wiosna, nie bez powodu dla wielu osób jest najpiękniejszą porą roku. Odradzający się świat roślin dodaje energii i zapału do licznych i rozmaitych prac w ogrodzie. Jedną z nich jest regeneracja trawnika, ponieważ po każdej zimie warto trawę wesprzeć w jej rozwoju. Prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja trawy sprawi, że trawa będzie się stale odradzać i gęstnieć, i może wyglądać jak angielski trawnik, który jest regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata. Wiosną, jeszcze przed koszeniem, warto zatem zapewnić trawnikowi dobry start – dostarczyć trawie tlen, składniki odżywcze i wodę. Jeśli widzimy, że darń jest żółtawa i niejednorodna, może to być sygnał pojawienia się chorób grzybowych, nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod siew czy nieprawidłowej dotychczas pielęgnacji.
Styl życia smart ma do zaoferowania wiele, a przede wszystkim komfort życia i oszczędność cennego czasu. Nowoczesne technologie najpierw zapewniły zarządzanie „inteligentnym domem”, by następnie wkroczyć do ogrodu.
Jesień – pora roku, w której z żalem żegnamy lato, ma też swoje dobre strony. Jest to najlepsza pora na założenie nowego trawnika, a według profesjonalistów nawet lepsza od pory wiosennej. Dlaczego?
Deszcz zazwyczaj jest zbawienny dla trawy i całego świata roślinnego, ale w nadmiarze sprawia wiele kłopotów. W tym roku, gdy pogoda nie szczędzi ani palących promieni słońca, ani gwałtownych i obfitych opadów deszczu, a w niektórych rejonach Polski i gradu, warto uważnie obserwować trawnik i ogród, by zobaczyć jak woda spływa, gdzie utrzymuje się dłużej. Taka obserwacja pomaga w wychwyceniu problemów, którym można zaradzić.
Honda Miimo Care to dodatkowa (odpłatna) usługa premium, która nadaje pielęgnacji trawnika nowy wymiar i zapewnia jeszcze więcej czasu na inne życiowe aktywności, a przede wszystkim wygodę w obsłudze robota koszącego. Zakres usługi można dostosować do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Wystarczy skontaktować się z najbliższym Autoryzowanym Centrum Honda Miimo i uzgodnić warunki.
Honda Miimo porusza się po każdym terenie i skosi za nas każdy trawnik. Potrzebuje przede wszystkim instalacji przewodu granicznego, stacji dokującej oraz konfiguracji, choć i bez indywidualnego zaprogramowania będzie kosić w trybie standardowym. W przygotowaniu przestrzeni oraz montażu instalacji ważne jest zapewnienie Honda Miimo swobodnego poruszania się po strefie koszenia, dostosowanie do aranżacji ogrodu oraz uwzględnienie innych instalacji (np. automatycznych zraszaczy). Obszar koszenia zawsze można zmienić przenosząc lub modyfikując instalację przewodu granicznego.
Jest to opatentowane, innowacyjne rozwiązanie Honda zapewniające bardzo szybkie i dokładne koszenie w jednej pętli trawników o powierzchni powyżej 4 000 m2 za pomocą minimum 2 robotów Honda Miimo 3000, stacji dokujących, przewodu granicznego i modułu Multi Miimo Box. Moduł Multi Miimo Box generuje pojedynczy sygnał graniczny dla całego obszaru otoczonego przewodem granicznym w jednej pętli i zarządza stacjami dokującymi oraz robotami koszącymi Honda Miimo 3000.
Prawidłowe zabezpieczenie robota koszącego po zamknięciu sezonu koszenia przynosi wyłącznie wymierne korzyści: wydłuża żywotność robota, utrzymuje wydajność i jakość koszenia na tym samym poziomie, zapewnia niezawodność urządzenia, czyli zapewnia nienaganną opiekę nad trawnikiem przez kolejne lata bez angażowania uwagi ani czasu właścicieli ogrodu.
Na początku drugiej dekady września lato ustępuje miejsca astronomicznej jesieni. Dzień staje się krótszy od nocy, poranki i wieczory rześko chłodne, winobluszcz zaczyna zabarwiać się czerwienią, drzewa zaczynają tracić liście. Wydawać by się mogło, że o tej porze roku trawnik nie potrzebuje już specjalnej uwagi, bo trawa rośnie wolniej. Jest to mylny pogląd – właśnie teraz trzeba trawnik przygotować do prawidłowego zimowania, by znowu zachwycał wiosną. Trawę należy nadal kosić, „przewietrzyć” w razie konieczności, odżywić i uodpornić na coraz niższe temperatury.
Wielkość powierzchni trawnika jest kluczowym, ale nie jedynym kryterium wyboru modelu Honda Miimo. Warto przy tym pamiętać, że przypisane wielkości powierzchni do koszenia są wskazaniem wartości optymalnych, zatem każdy model z łatwością i wydajnie kosi mniejsze powierzchnie. Rekomendowane optymalne wielkości powierzchni koszenia oznaczają, że w tym warunkach poszczególne modele Honda Miimo spełniają 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia.
Robot koszący porusza się po każdym terenie, natomiast idealnym podłożem jest wyrównane i ustabilizowane, takie jak wykonuje się przy zakładaniu trawnika. Wówczas Honda Miimo wykonuje w 100% równe cięcie na tym samym poziomie. Wszelkie niedoskonałości w wysokości koszenia świadczą o nierównym ukształtowaniu terenu. W przygotowaniu przestrzeni oraz montażu instalacji ważne jest zapewnienie Honda Miimo swobodnego poruszania się po strefie koszenia, dostosowanie do aranżacji ogrodu oraz uwzględnienie innych instalacji (np. automatyczny zraszacz). Obszar koszenia zawsze można zmienić przenosząc lub modyfikując instalację przewodu granicznego.
Synonimem idealnego trawnika jest trawnik angielski – gęsty, miękki, w pięknej szmaragdowej barwie – stanowiący integralną część domowej przestrzeni. Na czym polega „angielski” sekret? Na doborze nasion dobrej jakości, ale przede wszystkim na wieloletniej, cierpliwie systematycznej pielęgnacji czyli na podlewaniu, nawożeniu i regularnym koszeniu.
Powierzchnia koszenia jest jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego modelu Honda Miimo. Przypisana do konkretnego robota koszącego wielkość trawnika jest WARTOŚCIĄ OPTYMALNĄ na jakiej zdaniem producenta urządzenie spełnia 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia. Każdy z modeli Honda Miimo z powodzeniem jest stosowany na mniejszych powierzchniach. Dlatego kryterium wielkości powierzchni koszenia nie powinno być jedynym kryterium wyboru.