Wiosna, nie bez powodu dla wielu osób jest najpiękniejszą porą roku. Odradzający się świat roślin dodaje energii i zapału do licznych i rozmaitych prac w ogrodzie. Jedną z nich jest regeneracja trawnika, ponieważ po każdej zimie warto trawę wesprzeć w jej rozwoju. Prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja trawy sprawi, że trawa będzie się stale odradzać i gęstnieć, i może wyglądać jak angielski trawnik, który jest regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata. Wiosną, jeszcze przed koszeniem, warto zatem zapewnić trawnikowi dobry start – dostarczyć trawie tlen, składniki odżywcze i wodę. Jeśli widzimy, że darń jest żółtawa i niejednorodna, może to być sygnał pojawienia się chorób grzybowych, nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod siew czy nieprawidłowej dotychczas pielęgnacji.
Dopełnieniem wiosennej regeneracji trawnika będzie koszenie, które wzmacnia trawę i wpływa na jej rozkrzewianie się czego dowodem są trawniki koszone przez roboty koszące Honda Miimo. Zaletą tego sposobu koszenia jest bardzo częste, nawet codzienne, przycinanie trawy po parę milimetrów z jednoczesnym mulczowaniem powstającego mikro-pokosu, który szybko przekształca się w nawóz naturalny. (Poznaj filozofię koszenia Honda Miimo) Intensywność wiosennej odnowy trawnika zależy od jego kondycji.
10 wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika
- Analiza gleby - Bazą do rewitalizacji trawnika powinna być analiza gleby, ponieważ jej wyniki wskażą dalszy proces postępowania. Podłożem najbardziej sprzyjającym trawie jest dobrze przepuszczalna warstwa piaszczysto-gliniasta o grubości 20-30 cm z równie dobrze przepuszczalnym podglebiem, i z odczynem kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0. Jeśli odczyn jest niższy warto przeprowadzić wapnowanie oraz zwrócić uwagę na poziom składników pokarmowych.
- Grabienie - Dokładne, intensywne grabienie ma na celu usunięcie warstwy filcu i resztek roślinnych z trawnika, a także liści oraz kamyków. Grabienie, zwłaszcza systematyczne, wpływa na dotlenienie trawy i ułatwia przenikanie wody do warstwy korzeniowej. Jeżeli nie ma potrzeby usuwania filcu, a tylko pozostałych po jesieni liści, trawnik można sprawnie oczyścić za pomocą dmuchawy SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.
- Wałowanie – Zabieg polega na dogniataniu trawy do podłoża. Zimą, zamarzająca w warstwie korzeniowej woda powoduje powstawanie pustych przestrzeni, które często są przyczyną przesuszania korzeni darni. Ten zabieg powinno się wykonywać ciężkim wałem o małej średnicy. Ze względu na plastyczność gleby, najlepiej jest to zrobić na wilgotnym podłożu.
- Wertykulacja - W przypadku chorób trawy, jak pleśń pośniegowa, brunatność plamista, wskazane jest zastosowanie środków chemicznych na trawie dotkniętej chorobą. Jeśli natomiast przyczyną złej kondycji trawnika jest nieprawidłowo przygotowane podłoże, trzeba wykonać wertykulację. Zabieg polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika, a jego celem jest odmłodzenie trawy, ponieważ wertykulacja poprawia właściwości sorpcyjne słabych gleb. W przypadku bardzo zwięzłego podłoża wskazane jest dodanie piasku, dzięki czemu poprawimy jego strukturę i zwiększymy stopień przepuszczania wody.
- Aeracja – Jest to napowietrzanie podłoża trawnika w celu rozluźnienia zbitej gleby i zapewnienia lepszego przenikania wody oraz substancji odżywczych do strefy korzeniowej darni. W efekcie, zabieg ten ogranicza rozprzestrzenianie się mchu, a także poprawia sprężystość źdźbeł darni i zwiększa jej odporność na silne działanie promieni słonecznych.
Kiedy na pewno trawnik potrzebuje aeracji? Jeśli na jego powierzchni tworzą się kałuże, które nie wysychają. W takim przypadku często aerację łączy się z zabiegiem piaskowania. Oznaką potrzeby aeracji jest również niejednolita barwa trawy. Warto wówczas wykonać aerację jeszcze przed nawożeniem i bardziej intensywnym podlewaniem. Zabieg wykonuje się wedle potrzeb w ciągu sezonu i za pomocą różnych narzędzi, jak widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie aeratora lub innej maszyny do ogrodu, w której możliwa jest wymiana części roboczej na wał lub nakładkę aeracyjną. - Nawożenie - pierwsze nawożenie trawnika należy przeprowadzić w okresie rozpoczęcia wegetacji traw. Jeżeli wykonywany jest zabieg wertykulacji, nawożenie wykonywane jest w ramach tego zabiegu. Lidia Tokarska – ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów i praktyk, od wielu lat prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon, wskazuje, że najczęściej stosowane są nawozy typu NPK zawierające makroskładniki jak azot, fosfor, potas i mikroskładniki.
Wiosną rekomendowane jest stosowanie nawozów z większą zawartością azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. W przypadku trawników koszonych przez Honda Miimo należy pamiętać, że robot koszący mulczuje mikro-pokos, który przekształca się w nawóz naturalny, dlatego stosowanie dodatkowych substancji odżywczych powinno być dostosowane do kondycji trawy. - Dosiew traw - w przerzedzonych i pustych miejscach na trawniku należy dosiać trawę. Luki w darni uzupełniamy na bieżąco, wedle potrzeb, aż do początku jesieni.
- Podlewanie – W każdym sezonie warto zadbać o odpowiednie nawadnianie trawników tak, by woda dotarła na głębokość 10-15 cm czyli do warstwy korzeniowej trawy. W przypadku świeżo założonych trawników, należy go nawadniać codziennie małą ilością wody przez ok. półtora miesiąca, ponieważ w mieszankach nasion traw znajdują się różne gatunki kiełkujące od 7 do 30 dni.
Najlepszą porą nawadniania jest wczesny poranek lub wieczór. Zachowując te podstawowe zasady podlewania, ograniczamy do minimum odparowywanie wody z gleby. Pomocną w nawadnianiu trawników i ogrodów jest pompa ogrodowa o odpowiednich parametrach i współpracująca z systemami zraszaczy, która pobiera wodę z dostępnych naturalnych zbiorników wody, np. Honda WX 10, WX 15 do nawadniania przydomowych ogrodów. W przypadku większych powierzchni – dużych ogrodów, sadów, farm warzyw – najlepiej sprawdzą się pompy dużej wydajności Honda WB 30XT, Honda WB 20XT i pompy wysokiego ciśnienia, jak Honda WH 20X. - Formowanie trawnika - Zadbany trawnik to również taki, który jest dokładnie przycięty na obrzeżach i odgrodzony od innych upraw w ogrodzie oraz od ścieżek. Pomocną w tej pracy jest należąca do zestawu Honda Verstaool krawędziarka SSET E.
- Koszenie - Pierwsze wiosenne koszenie zależy od warunków pogodowych i wysokości trawy. Najbardziej korzystnym dla trawy, czyli dla jej rozwoju i rozkrzewiania się, jest utrzymywanie jej na wysokości 5-6 cm. Najłatwiejszym sposobem utrzymywania stałej wysokości trawy jest robot koszący Honda Miimo, bo właśnie na tym polega istota jego filozofii koszenia. Częstotliwość koszenia przez Honda Miimo zależy od jego zaprogramowania, ale robot jest stworzony do codziennej pielęgnacji trawy, czyli koszenia z mulczowaniem. Dzięki temu trawnik staje się, jest i będzie przyjemną przestrzenią do wypoczynku, zabaw dzieci czy towarzyskiego grillowania.
Jaki model Honda Miimo wybrać? Poznaj bliżej rodzinę robotów koszących Honda, a także komfort koszenia SMART.