Porady

Zakładanie trawnika zazwyczaj kojarzy się z wiosną. To nowe przedsięwzięcie w momencie odradzania się roślin z zimowej hibernacji. Trawnik w ogrodzie lub po prostu w strefie przydomowej zawsze jest dobrą decyzją, ponieważ nie tylko zdobi miejsce zamieszkania i jest miejscem relaksu, ale wpływa na poprawę jakości życia. Produkuje tlen, oczyszcza powietrze z pyłu i różnych zanieczyszczeń cywilizacji, rozprasza hałas, zwiększa wilgotność powietrza, obniża temperaturę przy gruncie w upalne dni, ułatwia glebie wyrównanie temperatur między dniem a nocą, zapobiega erozji gleby – zwłaszcza na terenie pochyłym. Zaletą trawnika jest również fakt, że trawa szybko się odradza po okresach suszy, a zadbana staje się dodatkową przestrzenią strefy domowej. Jeśli ktoś zada pytanie czy warto zakładać trawnik, odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. Tak, warto, a następnie warto o niego dbać i przede wszystkim systematycznie kosić, a do tego zadania najlepiej jest wykorzystać nowoczesne rozwiązanie jakim jest robot koszący Honda Miimo.


Samojezdna kosiarka do trawy Miimo

Zakładanie trawnika krok po kroku

Ze względu na szeroki i różnorodny wybór sposobów koszenia, dobrze jest na etapie planowania podjąć decyzję czym trawa będzie koszona: kosiarką czy przez robota koszącego? Jeśli koszeniem będzie zajmować się robot, warto określić strefę koszenia przewodem granicznym i ustalić miejsce stacji dokującej, które zapewni robotowi szybką ścieżkę powrotu do ładowania i jednocześnie będzie wygodne dla użytkowników trawnika. Jeśli korzystamy z usług architekta krajobrazu, warto poinformować go o zamiarze zakupu robota koszącego, by plan ogrodu i trawnika zapewnił robotowi swobodne poruszanie się po strefach przeznaczonych do koszenia. Projekt instalacji Honda Miimo koszącego można zmienić w każdej chwili, ale warto go również skonsultować z Autoryzowanym Centrum Honda Miimo, którego eksperci doradzą jak ułożyć instalację i ją wykonają.

Przygotowanie podłoża

Teren wybrany pod nowy trawnik trzeba oczyścić z kamieni, liści, chwastów i innych roślin. To bardzo ważny etap przygotowawczy, zwłaszcza w przypadku tworzenia trawnika wokół świeżo wybudowanego domu. Warto poświęcić czas na usunięcie pozostałości po pracach budowlanych, ponieważ skutkiem niedbale sprzątniętego podłoża będzie żółknięcie i usychanie darni.
Warto także sprawdzić odczyn kwasowości gleby, ponieważ trawa nie lubi skrajnych warunków. Nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a zbyt duży stopień suszy – usychaniu roślin. Trawa lubi i potrzebuje dobrze przepuszczającego wodę podglebia oraz piaszczysto-gliniastej warstwy wierzchniej o grubości 20-30 cm o optymalnej kwasowości 5,5-7,0 pH. Strukturę podłoża, jak i odczyn pH można odpowiednio skorygować stosusjąc na przykład glebogryzarkę do spulchniania gleby i mieszania, zależnie od potrzeb, z kompostem, piaskiem czy żwirem. Po pracy glebogryzarką należy powierzchnię dobrze wyrównać i ustabilizować (zabieg wałowania), by trawa rozwijała się na stabilnym podłożu, co w konsekwencji zapewni równą linię koszenia.

Glebogryzarka Honda FG320 DE

Wszelkie inne prace, jak drenaż, podziemna instalacja nawadniająca i/lub elektryczna, powinny być wykonane na pierwszym etapie przygotowania podłoża.


Formowanie brzegów trawnika

Kształt i teren trawnika można wyznaczyć za pomocą kołeczków i sznurków, a następnie można zastosować obrzeża trawnikowe lub odciąć strefę trawnika krawędziarką. Zabieg krawędziarką warto powtarzać podczas sezonu, ponieważ trawa rozrasta się i chętnie wkracza na teren innych upraw i na ścieżki.

Krawędziarka Honda SSET

Nawożenie

Kilka dni przed planowanym siewem lub rozłożeniem trawy „z rolki”, należy zastosować nawóz wieloskładnikowy zawierający azot, zwiększoną ilość fosforu i potasu. Warto skonsultować się ze specjalistą w kwestii właściwego doboru nawozu do rodzaju gleby oraz metody zakładania trawnika. W przypadku trawników zakładanych metodą siewu ważne jest stosowanie tzw. nawozów ,,startowych” z odpowiednio dobranymi dawkami poszczególnych składników pokarmowych w okresie wschodów nasion i w pierwszej fazie wzrostu traw.


Sianie trawy/ układanie trawy z rolki

Kolejną czynnością jest wysiew nasion, który najlepiej jest wykonać podczas bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogody. Bezpośrednio przed siewem należy wierzchnią warstwę gleby lekko wzruszyć grabiami nie powodując żadnych zagłębień ani nierówności. W ten sposób tworzy się lepsze warunki dla przykrycia nasion. Po przykryciu nasion warstwą piasku lub torfu o grubości do 1 cm, wałujemy powierzchnię. Najłatwiejsze w utrzymaniu są mieszanki, gdyż różne gatunki traw uzupełniają się i są bardziej odporne na choroby grzybowe.

Płaty z gotową trawą należy układać ściśle obok siebie, dobrze przyciskając je do gleby i zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin. Wszystkie powinny być albo „włosem”, albo „pod włos”. Po upływie kilkunastu dni korzenie trawy będą zrastać się z podłożem.


Podlewanie – drobną kroplą

Podłoże, w którym nasiona kiełkują i rośliny tworzą system korzeniowy, powinno być przez pierwsze dni stale wilgotne. Na początku podlewamy teren małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Ważne, by zachować wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża zwłaszcza w przypadku wysiewu mieszanki traw, ponieważ różne gatunki trawy różnią się czasem kiełkowania (7 – 30 dni).
Do nawadniania nowego trawnika można wykorzystać poręczne pompy do wody czystej współpracujące z systemami zraszaczy, np. Honda WX10, WH 20X.

Zakładanie wiosennego trawnika z Honda Miimo


Koszenie

Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie - nieco wyższe, do wysokości 5-6 cm. Ze względu na młode i wiotkie źdźbła z siewu, trzeba to robić delikatnie, by uniknąć ich wyrywania. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm. Do koszenia młodego trawnika można zastosować wybrany model robota Honda Miimo – wszystkie modele są wyposażone w regulacje wysokości koszenia dostosowane do zasad sztuki koszenia. Robot kosząc, mulczuje i odżywia trawę, czyli pozostawia na powierzchni cienką warstwę mikro pokosu, który szybko przekształca się w naturalny nawóz.

Jeśli koszeniem będzie zajmować się robot Honda Miimo, rekomendowana jest konsultacja z ekspertem z Autoryzowanego Centrum Honda Miimo planu instalacji przewodu granicznego i ustawienia bazy dokującej przed założeniem trawnika. Autoryzowany ekspert doradzi także trafny wybór modelu Honda Miimo, może wykonać instalację i przygotuje robota do koszenia Waszego trawnika.

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box