Pogoda września 2023 znacznie odbiega od normy i sposób pielęgnacji trawnika należy dostosować do panującej oraz prognozowanej aury. Długoterminowe prognozy pogody bez wątpienia przewidują wydłużone lato. Oznaką jesieni są już chłodniejsze poranki z obfitą rosą i coraz krótsze dni. Letnia temperatura bez palącego słońca, wilgoć przy gruncie o poranku sprzyjają trawie, która stale rośnie i będzie się rozwijać do przymrozków.
Korzystając z tej wyjątkowej aury możemy zrobić wiele pożytecznych rzeczy dla naszych trawników, np.:
Założyć nowy trawnik
Dobrze nagrzana gleba to pierwszy czynnik udanego przedsięwzięcia, jakim jest nowy trawnik. A gleba, po tegorocznym lecie, nadal dobrze trzyma ciepło i tworzy doskonałe warunki nasionom do kiełkowania i wschodu. Sprzyja temu również poranna rosa i wilgoć powietrza. Jeśli więc planowaliście nowy trawnik, to nie odkładajcie tego zadania na wiosnę i zróbcie to teraz. Jeszcze jest czas, by to dokładnie zaplanować, ponieważ trawnik z siewu można zakładać do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C. Szczegółowe porady o zakładaniu trawnika znajdują się w poradniku „Jesienne zakładanie trawnika”.
Wzmocnić jesiennym nawozem
Trawnik potrzebuje nawożenia przez cały sezon, choć mulczujący robot koszący Honda Miimo skutecznie wspiera i wzmacnia działanie kupnych nawozów. Od sierpnia trawa potrzebuje przede wszystkim fosforu i potasu, które wzmacniają korzenie i uodparniają rośliny na zimowe warunki. Zatem w tym miesiącu warto zasilić trawnik gotowym nawozem jesiennym, którego skład jest dokładnie dostosowany do pory roku. Warto też uwzględnić to, że jeśli ostatnie nawożenie trawnika było wykonane w pierwszej połowie sierpnia, to prawdopodobnie ulewne deszcze w połowie sierpnia wypłukały ostatnie nawożenie.
Kosić
Koszenie w tym roku może potrwać bardzo długo, ale Honda Miimo sam o tym zdecyduje, ponieważ jest tak zaprogramowany, by nie uruchamiać się w temperaturze równej i poniżej 5 stopni C. Jest to automatyczna ochrona akumulatora, a my od razu wiemy, że sezon koszenia jest zakończony i należy Honda Miimo schować w suchym i zadaszonym miejscu. Koszenie o tej porze musi być wyższe niż latem i warto ustawić tarczę tnącą Honda Miimo w górnej części skali regulacji, czyli na poziomie 5- 6 cm.
Zobacz modele robotów koszących Honda - regulację wysokości koszenia oraz inne rozwiązania – Honda Miimo do przydomowych trawników i Honda Miimo do średnich i dużych trawników.
Wykonać jesienną rekultywację
Upalne lato z pewnością pozostawiło ślady na trawnikach i podłożu czego odzwierciedleniem mogą być puste plamy, pożółkłe fragmenty darni, zagłębienia i nierówności podłoża. Przyczyny tych zjawisk są różne, ale z każdym problemem można sobie poradzić.
Niejednolita barwa trawy, niewysychające kałuże, słabe wsiąkanie wody w glebę mogą być sygnałem, że podłoże jest zbite i utraciło właściwości absorpcyjne. Warto w takich sytuacjach wykonać aerację trawnika, która nie tylko dotleni glebę, ale także ograniczy rozprzestrzenianie się mchu w miejscach o większej wilgotności.
Jeśli trawnik był latem intensywnie użytkowany - można jeszcze dodatkowo wykonać piaskowanie. Piasek, który przedostaje się do nakłuć w ziemi, poprawia jej strukturę, dzięki czemu tlen swobodniej dociera do warstwy korzeniowej. Podczas piaskowania należy wykonywać głębsze nakłucia, a potem rozsypać cienką warstwę bardzo drobnego żwiru. Jeśli zależy Wam na stuprocentowym efekcie – trzeba jeszcze piasek wczesać...
Jeśli trawnik, zwłaszcza ten na glebie gliniastej, pokrył się grubszą warstwą filcu, mchu, to można jeszcze rozważyć wykonanie płytkiej wertykulacji. Ten zabieg z reguły wykonuje się optymalnie w sierpniu, ale w tym roku wrzesień stwarza jeszcze ku temu warunki. Wertykulacja uwolni trawę od filcu i mchu, które ją „duszą”, zaś trawa będzie mieć lepszy dostęp do tlenu i wody. Planując wertykulację należy uwzględnić fakt, że po tym zabiegu trawa potrzebuje czasu na regenerację.
Zobacz wertykulatory do trawników.
Sprzątać liście
Liście opadające z drzew nie powinny leżeć na trawniku, ponieważ ograniczają trawie dostęp do tlenu, wody i słońca. Ich systematyczne sprzątanie jest rekomendowane zwłaszcza wtedy, gdy zauważamy na liściach oznaki chorób - Chore liście pozostawione na trawie na zimę stanowią realne zagrożenie dla dobrej kondycji darni.
Zobacz dmuchawy Honda: SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, dmuchawę spalinową Honda HHB 25E, dmuchawę akumulatorową Honda
Skorygować krawędzie trawnika
Pod koniec lata widoczne są „niewyraźne” obrzeża trawnika… Trawa jest ekspansywna i chętnie zawłaszcza nowe tereny: rabaty kwiatowe, grządki warzywne, przestrzenie na brukowanych ścieżkach. Można temu zapobiegać, odcinając teren trawnika od innych przestrzeni ogrodu. zapobiegają ekspansji trawy na sąsiednie rabaty czy ogrodowe ścieżki. W przypadku ogrodowych szlaków komunikacyjnych jest to o tyle istotne, że wilgotna trawa jest śliska i może stanowić zagrożenie bolesnym upadkiem.
Zobacz krawędziarkę z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool
Podlewać
Podlewanie trawnika nadal jest istotnym elementem, którego trawa teraz potrzebuje. Przyjmuje się, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę w sezonie wynosi 4 – 5 litrów/1 mkw. Sezon nadal trwa i choć promienie słoneczne są łagodniejsze niż w pełni lata, trawa bez systematycznego podlewania nie przetrwa. Skuteczność podlewania zależy od częstotliwości i obfitości. Lepsze efekty przynosi podlewanie rzadsze (1-2 razy w tygodniu), ale bardziej obfite. Wówczas darń lepiej się ukorzenia. W przypadku młodego trawnika podlewanie warto początkowo wykonywać parę razy na dobę, a następnie rzadziej i dostosować nawadnianie do panujących warunków.
Zobacz pompy ogrodowe ogrodowe Honda zasilające systemy zraszaczy.