Porady

Upalne lato stwarza roślinom niesprzyjające warunki. Palące promienie słońca i gorące powietrze wysysają wilgoć z gleby i roślin. W najtrudniejszej sytuacji jest trawnik, który jako centrum rekreacyjne ogrodu najczęściej zajmuje większą przestrzeń w strefie nasłonecznienia, a objawy problemów trawnika można łatwo zaobserwować. Niewątpliwie trawnik w warunkach wysokich temperatur i ekspozycji na palące słońce potrzebuje większej uwagi: systematycznego podlewania, koszenia i wspierania nawozami z potasem, który uodparnia rośliny na suszę.


Podlewanie trawnika

Podlewanie trawnika

Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość darni. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł. W upalne lato trawnik bez wody nie przetrwa. Dzięki systematycznemu podlewaniu trawnik szybko się odradza, natomiast nawadniana gleba lepiej wchłania wodę z intensywnego deszczu.

  • Dobowe zapotrzebowanie roślin/trawy na wodę wynosi 4 – 5 litrów/1 mkw
  • Skuteczność podlewania zależy od częstotliwości i obfitości. W normalnych warunkach lepsze efekty przynosi podlewanie rzadsze (1-2 razy w tygodniu), ale bardziej obfite. Dzięki temu darń musi zapuszczać korzenie głębiej, na głębokość 10-15 cm, i szukać wilgoci w podłożu. Taki system podlewania warto stosować od samego początku cyklu wegetacyjnego. Natomiast w okresach upalnych i suchych, częstotliwość podlewania należy dostosować do panujących warunków, a w utrzymujących się temperaturach warto nawadniać rośliny codziennie.
  • Pora dnia ma w podlewaniu ogromne znaczenie. Trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, ze względu na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce. Rekomendowane jest podlewanie wczesnym porankiem z dwóch powodów: różnica temperatur pomiędzy roślinami a wodą jest niewielka i o tej porze parowanie jest ograniczone do minimum.
  • Najbardziej efektywnym sposobem podlewania jest metoda drobnokropelkowa, czyli stosowanie zraszaczy lub odpowiednich końcówek węży ogrodowych.


W wielu ogrodach znajdują się automatyczne systemy zraszania, które nawadniają rośliny w ustalonych godzinach. Warto wiedzieć, że systemy zraszaczy mogą być zasilane wodą z pompy do wody czystej

W nawadnianiu małych ogródków oraz przydomowych trawników sprawdzają się lekkie i łatwe w przenoszeniu pompy dużej wydajności Honda WX10 oraz WX15. Są to najmniejsze pompy Honda o doskonałej relacji wagi (6 i 9 kg) do wydajności ( odpowiednio 120l/min oraz 280l/min). Są szeroko stosowane do nawadniania ogrodowych upraw na całym świecie. Dzięki wytwarzanemu wysokiemu ciśnieniu (WX10 – 3,7 at, WX15 – 4 at), sprawdzają się w zasilaniu rozbudowanych systemów zraszania i mogą być łączone z kilkoma systemami zraszania jednocześnie. Wyposażone są w przyjazne dla środowiska 4-suwowe silniki Honda o mocy, odpowiednio, 1 KM i 2,1 KM, w których zastosowano system smarowania olejowego zapewniający pracę oraz przechowywanie urządzenia w każdej pozycji.

Pompa Honda

Kosić trawnik w upał czy nie?

W okresie upałów trawa rośnie wolniej, ale nadal rośnie, bo celem roślin jest zakwitanie i wytworzenie nasion. Takie są prawa natury. Ten proces wymaga od trawy sporego wysiłku, co ją dodatkowo osłabia. Natomiast celem koszenia jest niedopuszczenie trawy do zakwitania i zmuszanie jej zagęszczania się. Dlatego zaleca się jednak koszenie w okresie gorącego, suchego lata. Natomiast można ją kosić rzadziej. Warto przede wszystkim obserwować trawę, tempo wzrostu i ogólną kondycję, by dostosować koszenie do panujących warunków.

W przypadku koszenia trawników kosiarką zaleca się upalnym latem koszenie raz na 7-10 dni. Jeśli o trawę dba robot Honda Miimo można zaprogramować koszenie na tryb codzienny lub rzadszy. Przewagą robota Honda Miimo nad kosiarką jest to, że robot trawę przycina o parę milimetrów, dlatego może to robić w upalne dni codziennie. Dodatkowo, robot zawsze trawę mulczuje dzięki czemu dostarcza trawie naturalny nawóz odżywczy, a pozostawiona na trawie cieniutka warstwa mikro pokosu hamuje także proces parowania wody i umożliwia glebie i roślinom utrzymać wilgoć.

robot Honda Miimo

Ważniejszym elementem przycinania/koszenia trawy jest pora dnia, czyli ranek lub wieczór ze wskazaniem na późne godziny popołudniowe, ponieważ rano trawa może być obciążona rosą i wilgotna, a skoszona pod wieczór ma całą noc na regenerację sił.

Kolejnym ważnym elementem prawidłowej pielęgnacji trawnika w upalne lato jest ustawienie noży na odpowiedniej wysokości – podczas upałów należy je ustawić wyżej. Niskie i zbyt niskie koszenie w tych warunkach zniszczy trawę, a wówczas cały dotychczasowy wysiłek włożony w pielęgnację trawnika pójdzie na marne. Doskonale widać to na miejskich trawnikach, które zazwyczaj są koszone wedle harmonogramu, a nie warunków meteorologicznych i po lipcowym koszeniu trawniki te zamieniają się w pożółkłą „pustynię”.

Niektóre modele Honda Miimo, jak Honda Miimo 3000 Live, są wyposażone w elektryczny system ustawiania wysokości tarczy tnącej. W tym konkretnym przypadku wysokość koszenia można ustawić za pomocą aplikacji Mii-monitor zainstalowanej w telefonie komórkowym lub w tablecie. Ten robot komunikuje się z sieciami GPS i GSM, dzięki czemu można go kontrolować i nim sterować z dowolnego miejsca.

Istotną zaletą robota Honda Miimo jest również to, że on pracuje i podczas nieobecności domowników oraz podczas ich wyjazdów wakacyjnych. Właściciele Honda Miimo 3000 Live mogą też w każdej chwili, pomiędzy plażowaniem a kąpielą morską, sprawdzić co ich Miimo robi. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran aplikacji Mii-monitor, ponieważ różne kolory tła są przypisane do poszczególnych czynności. Mogą też w każdej chwili zmienić ustawienia harmonogramu koszenia jeśli zajdzie potrzeba dostosowania koszenia do warunków atmosferycznych. Po ich powrocie do domu zastaną trawnik w dobrej kondycji.

Honda Miimo 3000 Live

Ostatnią rzeczą godną uwagi – w każdych warunkach - jest ostrość noży. Nie lekceważmy sprawdzania stanu tarczy tnącej Honda Miimo, bo stępione noże strzępią źdźbła trawy. W konsekwencji zwiększa się powierzchnia cięcia, trawa silniej transpiruje i traci więcej wilgoci, słabnie, wysusza się i zamiera.

 

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box