Porady

Październik przypomina o swoim jesiennym charakterze. Chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, wyblakły kolor nieba i deszcze potwierdzają zmianę pór roku. Jesień, wbrew pozorom, to czas intensywnych prac w ogrodzie - zbiorów plonów warzywnych i owocowych, sadzenia i przesadzania, rewitalizacji gleby, koszenia oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku.


Jak wykorzystać jesień w ogrodzie


Regeneracja podłoża i zakładanie nowych rabat

Po każdym sezonie ogrodniczym wskazane jest odświeżenie gleby i poprawienie jej struktury, by mogła wydawać bujne plony w nowym okresie wegetacji. Warto zatem, zwłaszcza w przypadku bardzo zbitego podłoża, przekopać glebę. Dzięki temu podłoże będzie spulchnione i „naładowane” świeżym tlenem. Dodatkowo warto glebę zasilić substancjami odżywczymi mieszając ją z obornikiem lub ziemią z kompostownika, a jeśli zaistnieje potrzeba to również odkwasić. Efektem regeneracji podłoża będzie poprawa przepuszczalności, rozdrobnienie i wydobycie na wierzch szkodników, które wyginą podczas mrozów. Luźno przekopaną glebę pozostawiamy w tzw. „ostrej skibie” na zimę, podczas której gleba zgromadzi nowe zapasy wilgoci potrzebnej roślinom do wzrostu w sezonie wiosennym. Jest to również okazja do zbadania odczynu pH podłoża, by już teraz dostosować go do nowych, planowanych upraw w przyszłym roku.

Regeneracja podłoża

Do regeneracji podłoża rekomendowane jest wykorzystanie glebogryzarki, która sprawnie i dokładnie spulchni glebę, napowietrzy ją i jednocześnie wymiesza z substancjami odżywczymi. Glebogryzarka, której szerokość robocza i moc silnika powinny być dostosowane do warunków pracy, służy także do wymieszania ziemi z roślinami wysianymi na zielony nawóz, z piaskiem w celu poprawienia struktury zbyt ciężkiej gleby lub z kompostem, jeśli podłoże jest piaszczyste.

Do regeneracji małych i wąskich pasów ziemi najwygodniej jest zastosować poręczną glebogryzarkę SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm, która dokładnie spulchnia nawet bardzo ubitą ziemię. To rozwiązanie oraz mała glebogryzarka Honda FG 205 o szerokości roboczej 45 cm, wyposażona w silnik o mocy 2,5 KM, doskonale sprawdzają się do pracy na rabatach na podwyższeniu czy w kameralnych miejskich ogródkach.

Regeneracja podłoża

Do większych powierzchni rekomendowana jest uniwersalna glebogryzarka FG 320 o szerokości roboczej 80 cm, wyposażona w nowy, paliwo-oszczędny i przyjazny dla otoczenia silnik Honda GP 160. Najbardziej optymalną maszyną jest profesjonalna FJ 500 DER o regulowanej szerokości roboczej w zakresie 35/63 i 80 cm, wyposażona w 2 biegi w przód i 1 w tył oraz składane rączki, które mogą być ustawiane w 2 płaszczyznach. Praktyczną zaletą tej maszyny jest wielozadaniowość -możliwość łączenia z dodatkowym osprzętem i stosowania do szerokiego zakresu prac przez cały rok.

Nawadnianie

Suche i upalne długie lato nie sprzyjało roślinom ani glebie. Jesienne chłodne noce i poranki wraz z rosą powodują gromadzenie się wilgoci, której poziom może nie zaspokoić potrzeb. Może się okazać, że trawnik i inne rośliny w ogrodzie wymagają większej dozy wody i warto wówczas, adekwatnie do warunków, systematycznie nawadniać podłoże drobną kroplą.

Każdy miłośnik ogrodów ma swoje sposoby nawadniania: tradycyjnie konewką lub za pomocą systemów zraszania. Jedną z metod skutecznego nawadniania jest wykorzystanie potencjału pompy, która zasila zraszacze w wodę. Taką funkcję spełniają najmniejsze pompy do wody czystej Honda WX10 lub WX15, które pobierają wodę z dostępnych naturalnych zbiorników i mogą zasilać w wodę nawet kilka systemów zraszania jednocześnie. W przypadku gromadzenia deszczówki w dużych zbiornikach można też zastosować jedną z elektrycznych pomp zanurzeniowych z nierdzewnej stali Aries Pump.

Nawadnianie

Sprzątanie liści

W jesiennym harmonogramie prac ogrodowych pojawia się nowa, powtarzalna czynność – sprzątanie liści. Dotyczy to przede wszystkim trawnika i warto tę czynność wykonywać systematycznie, ponieważ warstwa liści, zwłaszcza wilgotnych, ogranicza trawie dostęp światła i tlenu. Jednym ze sposobów sprawnego sprzątania liści jest dmuchawa – lekkie i ciche urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu w całym ogrodzie, wokół domu, na podjeździe i na chodniku przed posesją.

Ważne, by dmuchawa była wygodnie wyważona, ergonomiczna w obsłudze, by generowała silny strumień powietrza, a ze względu na sąsiedztwo – powinna przede wszystkim być cicha. Wszystkie te parametry spełniają: dmuchawa SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool (dmuchawa łączona z jednostką napędową), dmuchawa HHB25 wyposażone w przyjazne dla otoczenia niezawodne silniki 4-suwowe Honda o mocy 1/1,3 KM lub dmuchawa akumulatorowa Honda HHB 36 BXB, których cicha praca nie zakłóca spokoju otoczenia.

Angielski trawnik jesienią


Recepta na angielski trawnik jesienią

Prawidłowa dbałość o trawnik jesienią łatwi trawie przetrwanie zimy. Zależnie od warunków pogodowych i kondycji trawy można rozważyć aerację, jeśli trawa pokryła się warstwa filcu, należy trawę wzmocnić jesiennym nawozem zawierającym potas i fosfor, i kosić ją aż do fali pierwszych przymrozków. To również dobry moment na przywrócenie trawnikowi pierwotnego formatu, za pomocą np. wygodnej krawędziarki SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool, zwłaszcza wtedy gdy ekspansywnie rozrastająca się trawa zarasta ścieżki i rabaty kwiatowe.

A co z koszeniem? Trawę można kosić do końca października, a nawet listopada, zależnie od warunków pogodowych. O tej porze roku ważna jest przede wszystkim wysokość koszenia, a najbezpieczniej dla trawy jest utrzymanie jej przez zimę na wysokości 5-6 cm. Taką właśnie, dostosowaną do sztuki koszenia o każdej porze sezonu, wysokość koszenia zapewnia robot Honda Miimo, którego tarcza tnąca z 3 ruchomymi i uchylnymi ostrzami jest ustawiana w zakresie 20 – 60 mm w przypadku Honda Miimo HRM 310, HRM 520, HRM 3000 i HRM 3000 Live.

Honda Miimo HRM 310, HRM 520, HRM 3000 i HRM 3000 Live

Dodatkową, ekologiczną zaletą robota koszącego jest mulczowanie przyczyniające się do naturalnego nawożenia trawnika. Pozostawiany na powierzchni mikro-pokos szybko przekształca się w naturalną pożywkę co jednocześnie ogranicza konieczność stosowania nawozów sztucznych. W przypadku robota koszącego wilgotność pokosu nie ma znaczenia, ponieważ tak drobny pokos w szybkim tempie ulega procesom rozkładu.

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box